14 Ocak 2012 Cumartesi

Last.fm: 2011 Muhasebesi


Hani hepimiz hipster'dık?

En güzel müziği ben dinlerim platformu Last.fm, 2011 yılına ait istatistiklerini açıkladı. İstatistiklerin yanında en popüler ve yeni keşfedilenler adı altında iki liste yayınladı. Yüzer isimden oluşan bu iki liste, bu sene kimler en çok dinlendi veya en azından skroplandı konusunda bizi aydınlattı.

En popüler listesinin alt kısımlarında karşılaştığımız, sadece bize özel hissettiğimiz sanatçıları on binlerle paylaşıyor olduğumuzu görmek bizi biraz üzse de bir yerlerde bizimle aynı müziği dinleyen insanların olduğunu bilmek mutlu edici. 

Listenin 1. sırasındaki isim kimseyi şaşırtmamıştır. Adele, bir çok platformda olduğu gibi Lasy.fm'de de bu sene en çok sevilen ve en çok cover yapılan isim olarak karşımızda.

Listenin 2. ismi, pop dünyasını iki üç sene daha elinden bırakmayacak olan Lady Gaga gerçeğinin Last.fm'e yansıması tam olarak gerçekleşmemiş olsa da Youtube sayaçları bize farklı şeyler anlatıyor.

2010 yılında internet doğumlu Foster the People'ın albümü çok sevilmiş olacak ki listenin 3. sırasında yer bulmuş.

Listeyi istediğiniz bölge ve müzik türünde oluşturabilen Last.fm böylece nerede, kim, ne dinliyor sorularınıza cevap oluşturabiliyor.

Listeden diğer ilgi çekici noktalar;

- Yeni albümleri hakkında "olmamış" denilen The Strokes ve Arctic Monkeys, Last.fm istatistiklerinde hâlâ genç kızların sevgilisi. 
- Listenin üst sıralarında kendine yer bulan Avril'i bu kadar kim dinliyor?
- Beyonce'ye Glastonbury yaramış, Last.fm'de kendine sadık bir dinleyici kitlesi yaratmış.
- Çok eleştirildi ama Last.fm dinleyicisi LMFAO'nun seksi olduğunu kabul ediyor.

Son olarak da Last.fm'in yaptığı geçen sene müzikte ne oldu infografiği.

Listeler için de buradan.Share This
Subscribe Here

0 yorum:

 
Avaz Avaz Dergisi

izliyorlardı

Avaz Avaz Copyright © 2011 BeMagazine Blogger Template is Designed by Blogger Template
In Collaboration with fifa