23 Aralık 2011 Cuma

Top 10: 2011'in En İyi Videoları

Kimler geldi, kimler geçti...Görsellerin yapılan işi destekleme boyutunda ne denli mühim olduğunu biliyoruz. Keza müzik videolarının yerlerini yavaştan kısa filmlere bırakma eğiliminde olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Hal böyleyken; geride bıraktığımız koskoca bir seneyi görseller bazında da değerlendirmek gerekiyor. Bütün 1 yıl boyunca gözümüzün ve gönlümüzün sevdiği, zihnimizde tortu bırakan işleri 10'dan geriye sıraladık. 

Keyifli izlemeler.

Başlıyoruz:

10. Rammstein - Mein Land
Başlangıcı Rammstein'la yaptık diye gözünüz korkmasın. Rammstein'ın kendine has mizah ve estetik anlayışını es geçmemek lazım; pek neşeliler bu videoda.


9. Real Estate - It's Real
Gözünüz korkmasın demiştim. Alın size lokum gibi bir video. Real Estate'i henüz keşfetmemişseniz, bu kesinlikle iyi bir başlangıç! Şubat'ta İstanbul'dalar, haberiniz olsun.


8. Tyler The Creator - Yonkers
Çeşit çeşit insan var tabii. Kimileri videosunda böcekle haşır neşir olmayı tercih ediyor. Bu video epey olay olmuştu, doğru mu?


7. St. Vincent - Cruel
Bu senenin keşfetmeye değer bir diğer ismi  St. Vincent! Şarkıları gibi videolarının da kendine has bir dokusu var. Şubat'ta kanlı canlı dinleyeceğiz kendisini. Haberiniz olsun. 


6. Rihanna - We Found Love
Bir bütün olarak gelmiş geçmiş en iyi Rihanna videosu; kılığıyla, kıyafetiyle, saçlarıyla... Videonun konusu epey klişe olsa da renkleri ve türlü efektleriyle video kendini izlettiriyor. Bir de; şüphesiz ki hiçbirimiz Rihanna kadar güzel kusamayacağız.


5. M83 - Midnight City
Bu şarkı o kadar güzel ki; cuma geceleri kontenjanında uzun yıllar durabilir. Videosu da şarkının enerjisinden nasibini almış.


4. Arctic Monkeys - Suck It And See
Daha aşağısı kurtarmazdı.


3. Florence + The Machine - No Light, No Light
Sana ne desem kifayetsiz be Flo! Şarkının yoğunluğunun hakkını ancak böyle bir video verebilirdi.


2. Beastie Boys - Make Some Noise
Beastie Boys'un videolarını es geçmek zor hele bunu es geçmek imkansız. Videoda kimler yok ki; Elijah Wood, Kirsten Dunst, Ted Danson, Zach Galifianakis... Daha ne olsun!


1. Radiohead - Lotus Flower
Thom Yorke'un samimiyetini sorgulamıyoruz. Söze gerek yok.


Bunlar da bonus; son 30 yılda müziğin ne minvalde şekil ve tavır değiştirdiğinin ucundan fragmanı.

The Offspring- Want You Bad (2001)
2000'lerin başında, ilk gençlik dönemlerimizde, kulaklarımız The Offspring'le şenleniyordu. 


Sonic Youth- Dirty Boots (1991)
1991 nasıl da akılları başlardan alan bir seneymiş; Red Hot Chili Peppers, Nirvana, Primal Scream, Pearl Jam, U2 ve Massive Attack albümleriyle ortalık yıkılmış. Şu anla kıyaslayınca sürreal geliyor.


The Smiths- This Charming Man (1981)
Ana akımın New Order, The Smiths gibi new wave kaynaklı grupların elinde olduğu bir dünya.


Share This
Subscribe Here

0 yorum:

 
Avaz Avaz Dergisi

izliyorlardı

Avaz Avaz Copyright © 2011 BeMagazine Blogger Template is Designed by Blogger Template
In Collaboration with fifa